Oczarowanie – Odczarowanie: Art Brut i Arteterapia w Babińskim

Celem projektu „Oczarowanie – Odczarowanie: Art Brut i Arteterapia w Babińskim” było rozwijanie kreatywności i aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych (chorujących psychicznie). Wzorem dla tych działań była twórczość artystycznych samouków – Outsiderów, która nazywana jest także Art Brut – sztuka „surowa”, czerpiąca z wewnętrznych przeżyć, a nie kierująca się modami i nie nawiązująca do istniejących uznanych kierunków czy stylistyk. Projekt miał uświadomić odbiorcom, że autentyczność i spontaniczność w procesie twórczym także jest wartością. Art Brut pokazuje, że nawet tam, gdzie nie mamy do czynienia z pracami osób artystycznie kształconych mogą pojawić się wyjątkowe artystyczne wartości. Do tej kategorii – osób nie posiadających artystycznego wykształcenia należą beneficjenci projektu: osoby starsze oraz niepełnosprawni – byli i obecni Pacjenci Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Kolejnym celem było pokazanie znaczenia jakie ma terapia przez sztukę dla poprawy własnego samopoczucia i podtrzymywania aktywności.

Samodzielne twórcze działania beneficjentów projektu poprzedzą wydarzenia pokazujące twórczość Outsiderów – wykład pani prof. Grażyny Borowik-Pieniek artystki, wykładowcy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i kuratora licznych wystaw poświęconych twórcom nurtu Art. Brut, oprowadzanie kuratorskie po organizowanych w Szpitalu Babińskiego w Krakowie wystawach sztuki Pacjentów, które prowadził Maciej Bóbr historyk sztuki, współtwórca tych wystaw oraz spotkanie z jednym z artystów - twórcą nurtu Art Brut w Polsce.

Uczestnicy Projektu wzięli udział w trzech warsztatach, które sami wybrali spośród sześciu oferowanych dostosowując ten wybór do swoich preferencji twórczych. Prace, które powstały w trakcie warsztatów przy wykorzystaniu prostych technik, takich jak kolaż, rysunek, malarstwo – mural, rzeźba z papier-mache, haft itp. zostały zaprezentowane na wystawie kończącej projekt – celem tego działania było pokazanie rezultatów tych artystycznych działań oraz tego, że zasługują one na publiczna prezentację.

Spotkania oraz artystyczne działania były dokumentowane w formie zdjęć i filmu.

Strona projektu: http://fundacjadeca.org/oczarowanie-odczarowanie

Nasi partnerzy

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz