Oczarowanie – Odczarowanie: Art Brut i Arteterapia w Babińskim

plakat projektu Oczarowanie - odczarowanie

Celem projektu „Oczarowanie – Odczarowanie: Art Brut i Arteterapia w Babińskim” jest rozwijanie kreatywności i aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych (chorujących psychicznie). Wzorem dla tych działań jest twórczość artystycznych samouków – Outsiderów, która nazywana jest także Art Brut – sztuka „surowa”, czerpiąca z wewnętrznych przeżyć, a nie kierująca się modami i nie nawiązująca do istniejących uznanych kierunków czy stylistyk. Projekt ma uświadomić odbiorcom, że autentyczność i spontaniczność w procesie twórczym także jest wartością. Art Brut pokazuje, że nawet tam, gdzie nie mamy do czynienia z pracami osób artystycznie kształconych mogą pojawić się wyjątkowe artystyczne wartości. Do tej kategorii – osób nie posiadających artystycznego wykształcenia należą beneficjenci projektu: osoby starsze oraz niepełnosprawni – byli i obecni Pacjenci Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Kolejnym celem jest pokazanie znaczenia jakie ma terapia przez sztukę dla poprawy własnego samopoczucia i podtrzymywania aktywności.

Samodzielne twórcze działania beneficjentów projektu poprzedzą wydarzenia pokazujące twórczość Outsiderów – wykład pani prof. Grażyny Borowik-Pieniek artystki, wykładowcy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i kuratora licznych wystaw poświęconych twórcom nurtu Art. Brut, oprowadzanie kuratorskie po organizowanych w Szpitalu Babińskiego w Krakowie wystawach sztuki Pacjentów, które prowadzić będzie Maciej Bóbr historyk sztuki, współtwórca tych wystaw oraz spotkanie z jednym z artystów - twórcą nurtu Art Brut w Polsce.

Uczestnicy Projektu wezmą udział w trzech warsztatach, które sami wybiorą spośród sześciu oferowanych dostosowując ten wybór do swoich preferencji twórczych. Prace, które powstaną w trakcie warsztatów przy wykorzystaniu prostych technik, takich jak kolaż, rysunek, malarstwo – mural, rzeźba z papier-mache, haft itp. zostaną zaprezentowane na wystawie kończącej projekt – celem tego działania jest pokazanie rezultatów tych artystycznych działań oraz tego, że zasługują one na publiczna prezentację.

Spotkania oraz artystyczne działania będą dokumentowane w formie zdjęć i filmu.