"Oczami natury" warsztaty arteterapeutyczne o tematyce roślinnej i wystawa prac uczestników

Projekt polegał na udziale w wybranych warsztatach o tematyce botanicznej, podczas których powstało 69 prac w różnych technikach. Następnie prace zostały oprawione i pokazane publiczności podczas wernisażu wystawy.

Uczestnikami były osoby po kryzysach psychicznych, często ze stopniem niepełnosprawności. Były to osoby dorosłe, byli lub obecni pacjenci Szpitala Klinicznego im. dr J. Babińskiego w Krakowie, mieszkańcy Województwa Małopolskiego. Zwiedzającymi wystawę byli twórcy prac i ich rodziny, społeczność lokalna, mieszkańcy okolicznych
osiedli.

Celem projektu była edukacja kulturalna, rozwijanie kreatywności, poczucia sprawczości i aktywizacja osób po kryzysach psychicznych poprzez własne działania artystyczne.

Rodzaje warsztatów w projekcie:

  • Florystyczne: flower pounding "Forget me not - niezapominajka" – warsztaty polegały na wykonaniu obrazu, kompozycji roślinnej płaskiej z żywych roślin z wykorzystaniem ich naturalnych barwników. Obraz z wykorzystaniem młotka, folii i żywych roślin powstały na papierze. Następnie został utrwalony i oprawiony. Technika polega na wygniataniu pigmentów roślinnych na papierze.  
  • Plastyczne: batik „Batiki-Botaniki” - batik to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku pszczelego i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Proces można powtarzać wielokrotnie, aż do uzyskania coraz ciekawszych efektów. Punktem wyjścia do tworzenia był kwiat lub fragment rośliny, jej kolor czy struktura. 
  • Ceramiczne "Rośliny z gliny - wyrosłe z ziemi" – warsztaty polegały na wykonaniu kafli z reliefem wypukłym lub wklęsłym o tematyce botanicznej. Kafle były przygotowane przez uczestników od początku tzn. najpierw były formowane z gliny, tworzony był wzór roślinny, następnie były wypalane, szkliwione i znów wypalane w piecu ceramicznym. 
  • Plastyczne: kalkografia "Barwy Paradiso" – warsztaty polegały na wykonaniu obrazu poprzez odbijanie roślin z użyciem kalki ołówkowej i żelazka na różnych rodzajach papieru. Następnie w zależności od uzyskanych efektów praca została zakończona na tym etapie albo kontynuowana- kolorowana farbami lub pisakami, uzyskując dodatkowe efekty artystyczne. 

Dla  uczestników odbyła się wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Krakowie w celu zobaczenia różnorodności kwiatów i innych roślin, na których mogli się wzorować tworząc własne prace.

Wernisaż wystawy prac uczestników odbył się 28 czerwca 2023r. w budynku Centrum Terapii w ramach Festiwalu „Sami z Siebie”, który przyciąga nie tylko pacjentów Szpitala i osoby z okolicznych osiedli ale też szerszą publiczność. Wystawę można było obejrzeć jeszcze przez 3 miesiące, a 10 października 2023r. w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego odbył się finisaż wystawy.

Katalog prac projektu

Plik

logo małopolski

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Nasi partnerzy

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz