"Oczami natury" warsztaty arteterapeutyczne o tematyce roślinnej i wystawa prac uczestników

Projekt polega na udziale w wybranych warsztatach o tematyce botanicznej, podczas których powstaną prace w różnych technikach. Następnie prace zostaną oprawione i pokazane publiczności podczas wernisażu wystawy.

Uczestnikami będą osoby po kryzysach psychicznych, często ze stopniem niepełnosprawności. Będą to osoby dorosłe, byli lub obecni pacjenci Szpitala Klinicznego im. dr J. Babińskiego w Krakowie, mieszkańcy Województwa Małopolskiego. Zwiedzającymi wystawę będą twórcy prac i ich rodziny, społeczność lokalna, mieszkańcy okolicznych
osiedli.

Celem projektu jest edukacja kulturalna, rozwijanie kreatywności, poczucia sprawczości i aktywizacja osób po kryzysach psychicznych poprzez własne działania artystyczne.

Rodzaje warsztatów w projekcie:

  • Florystyczne: flower pounding "Forget me not - niezapominajka" – warsztaty będą polegały na wykonaniu obrazu, kompozycji roślinnej płaskiej z żywych roślin z wykorzystaniem ich naturalnych barwników. Obraz z wykorzystaniem młotka, folii i żywych roślin powstanie na papierze. Następnie zostanie utrwalony i oprawiony. Technika polega na wygniataniu pigmentów roślinnych na papierze. Warsztaty dla 20 uczestników. 
  • Plastyczne: batik „Batiki-Botaniki” - batik to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku pszczelego i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Proces można powtarzać wielokrotnie, aż do uzyskania coraz ciekawszych efektów. Punktem wyjścia do tworzenia będzie kwiat lub fragment rośliny, jej kolor czy struktura. Warsztaty dla 8 uczestników. 
  • Ceramiczne "Rośliny z gliny - wyrosłe z ziemi" – warsztaty będą polegały na wykonaniu kafli z reliefem wypukłym lub wklęsłym o tematyce botanicznej. Kafle będą przygotowane przez uczestników od początku tzn. najpierw będą formowane z gliny, tworzony będzie wzór roślinny, następnie będą wypalane, szkliwione i znów wypalane w piecu ceramicznym. Warsztaty dla 20 uczestników. 
  • Plastyczne: kalkografia "Barwy Paradiso" – warsztaty będą polegały na wykonaniu obrazu poprzez odbijanie roślin z użyciem kalki ołówkowej i żelazka na różnych rodzajach papieru. Następnie w zależności od uzyskanych efektów praca może zostać zakończona na tym etapie ale można kontynuować dalszą pracę kolorując farbami lub pisakami, uzyskując dodatkowe efekty artystyczne. Warsztaty dla 20 uczestników. 

Dla  uczestników odbędzie się wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Krakowie w celu zobaczenia różnorodności kwiatów i innych roślin, na których będą mogli się wzorować tworząc własne prace.

Wernisaż wystawy prac uczestników planowany jest na 26-30 czerwca 2023r. w budynku Centrum Terapii. w ramach Festiwalu „Sami z Siebie”, który przyciąga nie tylko pacjentów Szpitala i osoby z okolicznych osiedli ale też szerszą publiczność. Wystawę będzie można obejrzeć jeszcze przez 3 miesiące, a 10 października 2023r. w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego odbędzie się finisaż wystawy.

logo małopolski

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Nasi partnerzy

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz