
Wernisaż wystawy "Oczami natury"
28 czerwca odbył się wernisaż wystawy "Oczami natury". Wystawa jest efektem warsztatów arteterapeutycznych w ramach projektu zrealizowanego przez Fundację Deca przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Jednym z głównych działań Fundacji Deca jest promowanie terapii przez sztukę. Arteterapia pozwala wydobyć kreatywność i dać poczucie dumy osobom chorującym psychicznie. Sztuka pozwala także niejako przedstawić i nazwać świat osób, które doświadczają rzeczywistości w odmienny sposób.
Naszym celem jest zebranie środków na finansowanie zajęć arteterapeutycznych oraz na szkolenia profesjonalnych arteterapeutów. Arteterapię i sztukę art-brut promujemy organizując wystawy i konferencje.
28 czerwca odbył się wernisaż wystawy "Oczami natury". Wystawa jest efektem warsztatów arteterapeutycznych w ramach projektu zrealizowanego przez Fundację Deca przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Trwają warsztaty w projekcie „Oczami natury” warsztaty arteterapeutyczne o tematyce roślinnej i wystawa prac uczestników. Uczestnicy mieli do wyboru warsztaty flower pounding, batik, warsztaty ceramiczne lub warsztaty kalkografii. Każda z tych technik wymaga innych narzędzi pracy, inny jest też czas wykonania prac.
Projekt polega na udziale w wybranych warsztatach o tematyce botanicznej, podczas których powstaną prace w różnych technikach. Następnie prace zostaną oprawione i pokazane publiczności podczas wernisażu wystawy.
Zapraszamy do udziału osoby z zaburzeniami psychicznymi, mieszkańców Województwa Małopolskiego.
W dniach 19, 20 i 21 grudnia 2022r. w teatrze Szpitala Babińskiego w Krakowie wystawione zostało przedstawienie jasełkowe w ramach projektu "Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie”. Do teatru licznie przybyli m.in. pacjenci i pracownicy Szpitala Babińskiego, mieszkańcy okolicznych osiedli, podopieczni dwóch krakowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej i uczniowie szkoły integracyjnej.
Od września trwają próby do przedstawienia jasełkowego z udziałem kukiełek, które powstały podczas warsztatów rękodzielniczych w ramach projektu „Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie”.
Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca oraz Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie serdecznie zapraszają na przedstawienie jasełkowe w ramach projektu „Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie”.
Kolejny etap projektu „Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie” został zakończony. Uczestnicy warsztatów rękodzielniczych zaprojektowali i wykonali kukiełki do przedstawienia jasełkowego. Najpierw powstały szkielety z drutu, które zostały wypełnione gazetami, folią aluminiową i papierem. Ze specjalnej glinki ulepione zostały twarze, dłonie i stopy. Uczestnicy malowali kukiełkom twarze, doczepiali fryzury i przygotowali akcesoria. Następnie krawcowa uszyła efektowne stroje zgodnie z projektem uczestników.
Projekt polega na uzupełnieniu figur i kukiełek zabytkowej szopki krakowskiej, która znajduje się w Teatrze Szpitala Babińskiego oraz przygotowaniu przedstawienia jasełkowego.
Zapraszamy do udziału w przedstawieniu jasełkowym z wykorzystaniem kukiełek i zabytkowej szopki.
Uczestnicy projektu „Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie” w ramach warsztatów ceramicznych ulepili z gliny figurki do Szopki. Figurki przedstawiają Świętą Rodzinę, Aniołów, pasterzy, Trzech Króli i zwierzęta. Niektórzy uczestnicy wykazali się inwencja twórcza i ulepili np. Lajkonika, Krakowiankę czy św. Brata Alberta.