Arteterapia

Jednym z głównych działań Fundacji Deca jest promowanie terapii przez sztukę. Arteterapia pozwala wydobyć kreatywność i dać poczucie dumy osobom chorującym psychicznie. Sztuka pozwala także niejako przedstawić i nazwać świat osób, które doświadczają rzeczywistości w odmienny sposób.

Naszym celem jest zebranie środków na finansowanie zajęć arteterapeutycznych oraz na szkolenia profesjonalnych arteterapeutów. Arteterapię i sztukę art-brut promujemy organizując wystawy i konferencje.

Pomóż nam zrobić więcej!

ceramika z motywami owadów

Rozpoczynamy projekt "Oczami natury" edycja 2

Zapraszamy do udziału w projekcie Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca „Oczami natury” warsztaty arteterapeutyczne i wystawa prac uczestników inspirowanych światem owadów, edycja 2. Projekt polega na organizacji różnorodnych warsztatów arteterapeutycznych inspirowanych światem owadów oraz przygotowaniu wystawy prac uczestników warsztatów.

czym jest arteterapia

Artykuł o arteterapii

W październiku ubiegłego roku Fundacja Deca nawiązała współpracę z portalem Leki.pl - leki po ludzku. Można tam znaleźć informacje na temat chorób, leczenia, leków a także grup wsparcia czy pokonywania trudności związanych z konkretną diagnozą. Nasza współpraca dotyczy obszaru zdrowia psychicznego.

katalog prac projektu

Katalog prac projektu "Oczami natury"

Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca wydała katalog z pracami uczestników projektu "Oczami natury" warsztaty arteterapeutyczne o tematyce roślinnej i wystawa prac uczestników. W projekcie skierowanym do osób po kryzysach psychicznych uczestnicy brali udział pod opieką terapeutów w warsztatach arteterapeutycznych. Efektem projektu jest 69 prac, które powstały w 4 różnych technikach: flower pounding, batik, ceramika, kalkografia.

księga pamiątkowa

Finisaż wystawy "Oczami natury"

W dniu 10 października 2023r. w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego odbył się finisaż wystawy "Oczami natury". Był to ostatni moment w którym można było zobaczyć wszystkie prace uczestników projektu. Na finisażu pojawiła się Dyrekcja Szpitala Babińskiego, przedstawiciele: Muzeum Etnograficznego w Krakowie, WTZ ul. Babińskiego oraz Twórcy prac, pacjenci i pracownicy Szpitala.

wystawa "Oczami natury"

Wernisaż wystawy "Oczami natury"

1 minuta czytania

28 czerwca odbył się wernisaż wystawy "Oczami natury". Wystawa jest efektem warsztatów arteterapeutycznych w ramach projektu zrealizowanego przez Fundację Deca przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

flower pounding

Warsztaty w projekcie "Oczami natury"

Trwają warsztaty w projekcie „Oczami natury” warsztaty arteterapeutyczne o tematyce roślinnej i wystawa prac uczestników. Uczestnicy mieli do wyboru warsztaty flower pounding, batik, warsztaty ceramiczne lub warsztaty kalkografii. Każda z tych technik wymaga innych narzędzi pracy, inny jest też czas wykonania prac.

prace w różnych technikach

Zapraszamy do udziału w projekcie "Oczami natury"

2 minuty czytania

Projekt polega na udziale w wybranych warsztatach o tematyce botanicznej, podczas których powstaną prace w różnych technikach. Następnie prace zostaną oprawione i pokazane publiczności podczas wernisażu wystawy.
Zapraszamy do udziału osoby z zaburzeniami psychicznymi, mieszkańców Województwa Małopolskiego.

plakat szopka

Przedstawienie Jasełkowe

2 minuty czytania

W dniach 19, 20 i 21 grudnia 2022r. w teatrze Szpitala Babińskiego w Krakowie wystawione zostało przedstawienie jasełkowe w ramach projektu "Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie”. Do teatru licznie przybyli m.in. pacjenci i pracownicy Szpitala Babińskiego, mieszkańcy okolicznych osiedli, podopieczni dwóch krakowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej i uczniowie szkoły integracyjnej.

scenografia

Przygotowania do przedstawienia jasełkowego

1 minuta czytania

Od września trwają próby do przedstawienia jasełkowego z udziałem kukiełek, które powstały podczas warsztatów rękodzielniczych w ramach projektu „Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie”.

Nasi partnerzy

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz