Dla zdrowia - warsztaty kulinarne i zajęcia aktywizujące dla osób z zaburzeniami psychicznymi
Jest to już trzecia edycja projektu. Projekt polega na zmianie stylu życia (sposobu żywienia i aktywności fizycznej) osób z zaburzeniami psychicznymi, mieszkańców Krakowa, poprzez uczestnictwo w warsztatach kulinarnych i w zajęciach aktywizujących.
W ramach projektu przewidziany jest udział uczestników w wykładzie na temat zdrowego żywienia i znaczenia aktywnego stylu życia oraz udział w wybranych warsztatach kulinarnych i zajęciach aktywizujących. Warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy poznają przystępne cenowo składniki i łatwe do wykonania posiłki:
1 warsztat – śniadanie i drugie śniadanie,
2 warsztat – zupy,
3 warsztat – dania obiadowe,
4 warsztat – kolacja,
5 warsztat – przekąski, desery.
Dzięki własnoręcznemu przygotowywaniu posiłków uczestnicy wyniosą wiedzę praktyczną i będzie im łatwiej powtórzyć proste i tanie dania w domu.
Uczestnicy projektu wezmą też udział wybranych zajęciach aktywizujących. Będą to zajęcia w miarę możliwości na świeżym powietrzu z użyciem prostych i niedrogich sprzętów:
1 zajęcia - tai chi
2 zajęcia - nordic walking
3 zajęcia – gimnastyka
4 zajęcia – gry sportowe
5 zajęcia – trening w siłowni
6 – zajęcia taneczne
Zajęcia mają na celu pokazanie uczestnikom różnych form aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.
W ramach projektu zorganizowana zostanie wycieczka z piknikiem na świeżym powietrzu, która będzie szansą do integracji uczestników oraz pokaże jak tanim kosztem i niewielkim wysiłkiem można spędzić czas poza domem, mając kontakt z naturą.
Umiejętności i nawyki zdobyte w trakcie projektu są szczególnie istotne w procesie rehabilitacji po hospitalizacjach związanych z kryzysami psychicznymi. Nierzadko leki przyjmowane w tego rodzaju schorzeniach powodują wzrost masy ciała, co może prowadzić do obniżenia samooceny, a także jest przyczyną powstawania chorób cywilizacyjnych np. cukrzycy czy chorób serca. Wysiłek fizyczny natomiast pomaga kontrolować i kanalizować emocje, podtrzymywać aktywność i zachować zdrowie somatyczne. Wyjście z domu nierzadko jest remedium na psychiczne wycofanie, pozwala nawiązać nowe kontakty, poszerzając tym samym sieć oparcia społecznego. Dla osób po kryzysach psychicznych ważne jest odrzucenie tak zwanego autostygmatu – uznawanie siebie za osobę gorszą, mniej sprawną. Samoocenę poprawi budowanie poczucia sprawczości – a więc świadomości, że potrafię zrobić coś w sposób udany i uwieńczony sukcesem.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.