Dla zdrowia - warsztaty kulinarne i zajęcia aktywizujące dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Projekt polega na zmianie stylu życia (sposobu żywienia i aktywności fizycznej) 20 osób dorosłych, z zaburzeniami psychicznymi, mieszkańców Krakowa, poprzez uczestnictwo w warsztatach kulinarnych i w zajęciach aktywizujących.

W ramach projektu przewidziany jest udział uczestników w wykładzie na temat zdrowego żywienia i znaczenia aktywnego stylu życia, a następnie udział w cyklu warsztatów kulinarnych i cyklu zajęć aktywizujących. Uczestnicy wezmą udział w 5 warsztatach kulinarnych oraz zajęciach praktycznych z robienia zakupów, podczas których poznają przystępne cenowo składniki i łatwe do wykonania posiłki:

1 warsztat – śniadanie i drugie śniadanie,

2 warsztat – zupy,

3 warsztat – dania obiadowe,

4 warsztat – kolacja,

5 warsztat – przekąski, desery.

Dzięki własnoręcznemu przygotowywaniu posiłków uczestnicy wyniosą wiedzę praktyczną i będzie im łatwiej powtórzyć proste i tanie dania w domu.

Uczestnicy projektu wezmą też udział w 8 zajęciach aktywizujących. Będą to zajęcia w miarę możliwości na świeżym powietrzu z użyciem prostych i niedrogich sprzętów:

1 zajęcia - marsz, marszobieg, bieg,

2 zajęcia - nordic walking,

3 zajęcia – gimnastyka,

4 zajęcia – rzuty do celu,

5 zajęcia - gry w parach,

6 zajęcia – elementy gier zespołowych,

7 zajęcia – trening w siłowni,

8 – ćwiczenia na zdrowy kręgosłup .

Zajęcia mają na celu pokazanie uczestnikom różnych form aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

W ramach projektu zorganizowana zostanie wycieczka z piknikiem na świeżym powietrzu, która będzie szansą do integracji uczestników oraz pokaże jak tanim kosztem i niewielkim wysiłkiem można spędzić czas poza domem, mając kontakt z naturą.

Umiejętności i nawyki zdobyte w trakcie projektu są szczególnie istotne w procesie rehabilitacji po hospitalizacjach związanych z kryzysami psychicznymi. Nierzadko leki przyjmowane w tego rodzaju schorzeniach powodują wzrost masy ciała, co może prowadzić do obniżenia samooceny, a także jest przyczyną powstawania chorób cywilizacyjnych np. cukrzycy czy chorób serca. Wysiłek fizyczny natomiast pomaga kontrolować i kanalizować emocje, podtrzymywać aktywność i zachować zdrowie somatyczne. Wyjście z domu nierzadko jest remedium na psychiczne wycofanie, pozwala nawiązać nowe kontakty, poszerzając tym samym sieć oparcia społecznego. Dla osób po kryzysach psychicznych ważne jest odrzucenie tak zwanego autostygmatu – uznawanie siebie za osobę gorszą, mniej sprawną. Samoocenę poprawi budowanie poczucia sprawczości – a więc świadomości, że potrafię zrobić coś w sposób udany i uwieńczony sukcesem.

logo Miasto Kraków

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

www.krakow.pl
www.ngo.krakow.pl

Nasi partnerzy

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz