Warsztaty w projekcie "Oczami natury" edycja 2
Kończą się warsztaty w projekcie „Oczami natury” warsztaty arteterapeutyczne i wystawa prac uczestników inspirowanych światem owadów, edycja 2. W warsztatach wzięły udział osoby zaburzeniami psychicznymi, mieszkańcy Województwa Małopolskiego. Odbyły się cztery rodzaje warsztatów:
- Warsztaty metaloplastyczne - "Widzialne-niewidzialne" - uczestnicy tworzyli mini rzeźby wybranego owada z drutu. Po nadaniu kształtu owadom poprzez wyginanie, skręcanie drutu uczestnicy warsztatów ozdobili je koralikami, kamieniami i np. tkaninami. Warsztaty prowadzone były przez Annę Mazur.
- Warsztaty farbowania tkanin - "Trzepot skrzydeł motyla" - w trakcie warsztatów powstały tkaniny farbowane metodą shibori. Tkaninę przygotowano do farbowania poprzez: składanie, zagniecenia, szycie, plecenie, czy skręcanie i wiązanie materiału, a następnie zanurzono w wybranych barwnikach. Po wyschnięciu, rozpleceniu i rozwinięciu materiału powstały kolorowe motyle. Warsztaty prowadziła Angelika Głowacka.
- Warsztaty ceramiczne - "Toczenie owada" – uczestnicy formowali z gliny wzór wybranego przez siebie owada. Owady były tworzone w formie kafla, a następnie wypalane w piecu ceramicznym. Po ostudzeniu uczestnicy barwili kafle za pomocą różnokolorowego szkliwa, które znów wymagało wypalenia. Warsztaty prowadziły Małgorzata Pruss-Piotrowicz i Agnieszka Węgrzyn-Jasiówka.
- Warsztaty kolażu - "Sztuka, przyroda i smak" - warsztaty polegały na wykonaniu obrazu owada wyklejonego z produktów spożywczych np. ciecierzyca, kasza, herbata, żurawina, suszone pomidory, pieprz, czy koperek. Owad został najpierw naszkicowany, a później wyklejony. Warsztaty prowadzone były przez Sylwię Rutkowską.
Inspiracją dla tworzenia była wycieczka na Dni Owada organizowane corocznie przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, gdzie można było zobaczyć żywe owady i dowiedzieć się coś o ich życiu. Mamy nadzieję, że udało nam się zaktywizować uczestników i skłonić do podejmowania dalszych artystycznych eksperymentów, a także zbudować poczucie własnej wartości. Każda z prac powstałych podczas projektu jest wyjątkowa. Prace zostaną oprawione i pokazane na wystawie. Wernisaż odbędzie się 26 czerwca.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego