Warsztaty w projekcie "Oczami natury" edycja 2

2 minuty czytania
metaloplastyka3

Kończą się warsztaty w projekcie „Oczami natury” warsztaty arteterapeutyczne i wystawa prac uczestników inspirowanych światem owadów, edycja 2. W warsztatach wzięły udział osoby zaburzeniami psychicznymi, mieszkańcy Województwa Małopolskiego. Odbyły się cztery rodzaje warsztatów:

  • Warsztaty metaloplastyczne - "Widzialne-niewidzialne" - uczestnicy tworzyli mini rzeźby wybranego owada z drutu. Po nadaniu kształtu owadom poprzez wyginanie, skręcanie drutu uczestnicy warsztatów ozdobili je koralikami, kamieniami i np. tkaninami. Warsztaty prowadzone były przez Annę Mazur.
  • Warsztaty farbowania tkanin - "Trzepot skrzydeł motyla" - w trakcie warsztatów powstały tkaniny farbowane metodą shibori. Tkaninę przygotowano do farbowania poprzez: składanie, zagniecenia, szycie, plecenie, czy skręcanie i wiązanie materiału, a następnie zanurzono w wybranych barwnikach. Po wyschnięciu, rozpleceniu i rozwinięciu materiału powstały kolorowe motyle. Warsztaty prowadziła Angelika Głowacka. 
  • Warsztaty ceramiczne - "Toczenie owada" – uczestnicy formowali z gliny wzór wybranego przez siebie owada. Owady były tworzone w formie kafla, a następnie wypalane w piecu ceramicznym. Po ostudzeniu uczestnicy barwili kafle za pomocą różnokolorowego szkliwa, które znów wymagało wypalenia. Warsztaty prowadziły Małgorzata Pruss-Piotrowicz i Agnieszka Węgrzyn-Jasiówka.
  • Warsztaty kolażu - "Sztuka, przyroda i smak" - warsztaty polegały na wykonaniu obrazu owada wyklejonego z produktów spożywczych np. ciecierzyca, kasza, herbata, żurawina, suszone pomidory, pieprz, czy koperek. Owad został najpierw naszkicowany, a później wyklejony. Warsztaty prowadzone były przez Sylwię Rutkowską.

Inspiracją dla tworzenia była wycieczka na Dni Owada organizowane corocznie przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, gdzie można było zobaczyć żywe owady i dowiedzieć się coś o ich życiu. Mamy nadzieję, że udało nam się zaktywizować uczestników i skłonić do podejmowania dalszych artystycznych eksperymentów, a także zbudować poczucie własnej wartości. Każda z prac powstałych podczas projektu jest wyjątkowa. Prace zostaną oprawione i pokazane na wystawie. Wernisaż odbędzie się 26 czerwca.

metaloplastyka

metaloplastyka

shibori

shibori

shibori

ceramika

ceramika

ceramika

kolaż

kolaż

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

logo Małopolska

Nasi partnerzy

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz