Powstawanie kukiełek w ramach projektu "Szopka Krakowska"

1 minuta czytania
kukiełki: góral i góralka

Kolejny etap projektu „Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie” został zakończony. Uczestnicy warsztatów rękodzielniczych zaprojektowali i wykonali kukiełki do przedstawienia jasełkowego. Najpierw powstały szkielety z drutu, które zostały wypełnione gazetami, folią aluminiową i papierem. Ze specjalnej glinki ulepione zostały twarze, dłonie i stopy. Uczestnicy malowali kukiełkom twarze, doczepiali fryzury i przygotowali akcesoria. Następnie krawcowa uszyła efektowne stroje zgodnie z projektem uczestników. 

Dzięki wizycie w Muzeum Etnograficznym i spotkaniu z panią kustosz Małgorzatą Oleszkiewicz uczestnicy i prowadzące zajęcia zobaczyli jak wyglądały takie kukiełki w latach dwudziestych, trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to powstawała Szopka Krakowska w Kobierzynie.

Warsztaty rękodzielnicze prowadzone były w pracowni sztuki użytkowej w budynku Centrum Terapii Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie pod opieką Beaty Jasiak i Iwony Olczykowskiej. Odbyło się w sumie 10 warsztatów w lipcu i w sierpniu. Ubiory uszyła prowadząca pracownię krawiecką w Centrum Terapii Małgorzata Werewka. W sumie powstały 22 kukiełki: Bartek, Szymek, Anioł, Policjant, Żyd, Pan Twardowski, Diabeł, Herod, Kasper, Melchior, Baltazar, Królowa, Hetman, Śmierć, Czarownica, Krakowiak, Krakowianka, Żaczek, dwaj Górale, Góralka, Dziad.

Na zakończenie projektu kukiełki wezmą udział w przedstawieniu jasełkowym. Przewidujemy także stałą ekspozycję kukiełek, które można będzie oglądać wraz z odrestaurowaną, zabytkową szopką kobierzyńską w budynku Teatru Szpitala Babińskiego.

Galeria zdjęć:

tworzenie kukiełek

tworzenie kukiełek

szkielety kukiełek

tworzenie kukiełki

tworzenie kukiełki

kukiełki : śmierć i dziad

kukiełki: królowa i czarownica

kukiełka Żyda

gotowe kukiełki

kukiełki: Pan Twardowski i Diabeł

kukiełki: Krakowiak i Krakowianka

logo Małopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Nasi partnerzy

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz