Powstawanie figurek ceramicznych w ramach projektu „Szopka Krakowska”
Uczestnicy projektu „Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie” w ramach warsztatów ceramicznych ulepili z gliny figurki do Szopki. Figurki przedstawiają Świętą Rodzinę, Aniołów, pasterzy, Trzech Króli i zwierzęta. Niektórzy uczestnicy wykazali się inwencją twórczą i ulepili np. Lajkonika, Krakowiankę czy św. Brata Alberta. Ulepione figurki zostały poszkliwione dzięki czemu nabrały żywych barw i wypalone w piecu ceramicznym co nadało im trwałości.
Inspiracją do lepienia figurek była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie pani kustosz Małgorzata Oleszkiewicz najpierw przedstawiła ciekawy wykład na temat tworzenia Szopek Krakowskich, a następnie pokazała zasoby Muzeum, czyli różne Szopki Krakowskie wraz z ich wyposażeniem.
Warsztaty ceramiczne prowadzone były w pracowni garncarskiej w budynku Centrum Terapii Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie pod opieką Agnieszki Węgrzyn-Jasiówki i Małgorzaty Pruss-Piotrowicz. Warsztaty odbywały się 2 razy w tygodniu w lipcu i w sierpniu. W sumie podczas 10 spotkań powstało kilkadziesiąt figurek.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Galeria zdjęć: