Powstawanie figurek ceramicznych w ramach projektu „Szopka Krakowska”

1 minuta czytania
gotowe figurki Maryi i Józefa

Uczestnicy projektu „Szopka Krakowska – przedstawienie jasełkowe i uzupełnienie zabytkowej szopki z 1930r. z Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie” w ramach warsztatów ceramicznych ulepili z gliny figurki do Szopki. Figurki przedstawiają Świętą Rodzinę, Aniołów, pasterzy, Trzech Króli i zwierzęta. Niektórzy uczestnicy wykazali się inwencją twórczą i ulepili np. Lajkonika, Krakowiankę czy św. Brata Alberta. Ulepione figurki zostały poszkliwione dzięki czemu nabrały żywych barw i wypalone w piecu ceramicznym co nadało im trwałości.

Inspiracją do lepienia figurek była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie pani kustosz Małgorzata Oleszkiewicz najpierw przedstawiła ciekawy wykład na temat tworzenia Szopek Krakowskich, a następnie pokazała zasoby Muzeum, czyli różne Szopki Krakowskie wraz z ich wyposażeniem.

Warsztaty ceramiczne prowadzone były w pracowni garncarskiej w budynku Centrum Terapii Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie pod opieką Agnieszki Węgrzyn-Jasiówki i Małgorzaty Pruss-Piotrowicz. Warsztaty odbywały się 2 razy w tygodniu w lipcu i w sierpniu. W sumie podczas 10 spotkań powstało kilkadziesiąt figurek.

logo małopolska

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Galeria zdjęć:

lepienie figurki

lepienie figurki

figurki króla i wielbłąda

figurki zwierząt

figurki Maryi i św. Brata Alberta

figurka lajkonika

figurki z gliny do szopki

figurka anioła

figurki pasterza i zwierząt gotowe

figurki aniołów gotowe

figurki wielbłąda i króla gotowe

figurki aniołów gotowe

figurki zwierząt do szopki

Nasi partnerzy

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz