Festiwal Sztuki „Sami z Siebie” w Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie

3 minuty czytania
festiwal sztuki

W dniach od 20 do 24 czerwca 2016 r. w Szpitalu Babińskiego odbędzie się IV Festiwal Sztuki "Sami z Siebie". W tym roku kolejny raz Fundacja Deca włączyła się w jego organizację. Festiwal to cykl wydarzeń o charakterze artystycznym wykreowanych przez osoby doświadczone chorobą psychiczną, które są związane ze Szpitalem Babińskiego. Formuła festiwalu zakłada prezentację licznych przejawów aktywności twórczej: poczynając od prac plastycznych poprzez żywe słowo, taniec, spektakl teatralny i słuchowisko radiowe, na wieńczącym imprezę konkursie muzycznym kończąc.
Celem festiwalu jest z jednej strony promowanie sztuki i kultury w szerokim znaczeniu, a także kształtowanie odbiorcy świadomego, aktywnego, otwartego na odmienność i różnorodność świata, na przełamywanie kulturowych i społecznych stereotypów. Festiwal realizowany jest od 2013 roku, już po raz czwarty. Z uwagi na swoją otwartą i wyjątkową formułę jest wydarzeniem artystycznym bez precedensu: udowadnia, że osoby pokrzywdzone przez los i chorobę psychiczną częstokroć obdarzone są niezwykłą kreatywnością, wrażliwością i inwencją twórczą.
Honorowe miejsce w programie Festiwalu ma zawsze upamiętnienie kolejnej rocznicy eksterminacji Pacjentów Szpitala dokonanej 23 czerwca 1942 roku przez nazistowskie Niemcy. W 74. rocznicę tej tragedii uczcimy pamięć Pacjentów podczas mszy świętej odprawionej w ich intencji. O godzinie 17. odbędzie się wycieczka po miejscach związanych z tą zbrodnią zakończona prezentacją filmu Urszuli Sochackiej „bez-IMIENNI”.
Festiwal to także próba demitologizacji i destygmatyzacji miejsca, postrzeganego jako zamknięte i niedostępne, a nawet przerażające. Otwarcie Szpitala dla publiczności, jako miejsca ważnego dla kultury tworzy nową przestrzeń publiczną, służącą nie tylko tym, którzy tu czasowo przebywają lub odwiedzają go okazjonalnie, ale także wszystkim mieszkańcom Krakowa.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
W programie Festiwalu:
20 czerwca 2016 – poniedziałek
13.00 – Teatr –„Z miłością przez wieki” - spektakl muzyczny w wykonaniu pacjentów Oddziału Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic.
21 czerwca 2016 - wtorek
10.00 – Teatr – Południk literacki – prezentacja twórczości poetów Klubu Poetyckiego „Wir”,
13.00 – Centrum Terapii – wernisaż wystawy prac Leszka Zająca. Po wernisażu projekcja filmu Doroty Kaweckiej „W ramach człowieka – spotkanie z Leszkiem Zającem”.
22 czerwca 2016 - środa
10.00 – Teatr – „Wariat i Zakonnica” - słuchowisko w wykonaniu artystów grupy teatralnej Warsztatów Terapii Zajęciowej,
13.00 – Teatr - „Ziemia Myślenicka” - występ Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta i Gminy Myślenice.
23 czerwca 2016 - czwartek
10.00 – Kaplica Szpitalna - Msza św. w intencji Pacjentów na 74. rocznicę zagłady Pacjentów i likwidacji Szpitala,
10.45 – Kaplica Szpitalna – „Musica barocca” -koncert zespołu w składzie: Tomasz Boruch – gitara i Wojciech Dawid Terechowicz – śpiew. Po koncercie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem i na cmentarzu Czerwone Maki,
13.00 – Teatr – „Artyści doktora Kowala” - projekcja filmu Ewy i Bartosza Tobołów oraz prezentacja prac artystów – bohaterów filmu.
24 czerwca 2016 – piątek
10.00 – Teatr – występ grupy tanecznej pracowni choreoterapii Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej, a następnie Karaoke – konkurs muzyczny z nagrodami.

Nasi partnerzy

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz