Oczarowanie - odczarowanie: Warsztaty

Warsztaty dla chętnych

- Malujemy mural „Po obu stronach tęczy" - wspólna praca obejmująca wspomnienia z życia i marzenia na przyszłość. Radośnie i twórczo uczymy się radzić sobie z dużym formatem. Na początku warsztatów krótkie wprowadzenie co to jest mural i jak się rozwijał i towarzyszył człowiekowi, spojrzenie od strony historii sztuki. Następnie przystąpimy do malowania wspólnej pracy na dużym formacie. Każdy uczestnik zajęć ma szansę rysowania według własnego pomysłu, malowania wodnymi farbami akrylowym i rysowania olejnymi pastelami. Powstaje kolorowa, interesująca i atrakcyjna kompozycja. Sztuka służy tutaj zarówno osobistej ekspresji, jak i wkładowi uczestnika w obraz będący dziełem grupy. Powstały mural omawiamy, każdy uczestnik ma szansę opowiedzieć o swoim pomyśle. Tworzenie murali stymuluje kontakty międzyludzkie i poczucie własnej wartości w grupie.
- Kolaż „Stworzyć siebie na nowo" – Uczestnicy tworzą siebie takimi jakimi chcieli by być…, mogą przenieść się w czasie, miejscu, lub pokazać swoje tajemnicze wnętrze. Kolaże z wycinków kolorowych zdjęć, zapewniają komfort uczestnikom warsztatów, jest to prosta i efektowna technika tworzenia kompozycji na dużych kolorowych papierach. Będziemy korzystać z gotowych zdjęć, wycinków z czasopism, różnych elementów twarzy, strojów, dodatków itp. Uczestnicy będą wybierać elementy z którymi się identyfikują lub które podziwiają, tworząc kompozycję - swój autoportret.
- Pastele „Mój kolorowy świat" – miejsce gdzie byliśmy szczęśliwi, przejście od abstrakcji do konkretu..., to zadanie jakie stać będzie przed uczestnikami warsztatów. Uczestnicy będą posługiwali się pastelami suchymi i olejnymi, poznamy możliwości rysowania w tych technikach. Pierwszym etapem będzie szkic - korzystając z gotowych kształtów, figur geometrycznych stworzymy kompozycję na papierze. Potem nadając kolor i dodając szczegóły, każdy z uczestników stworzy swój pejzaż.
Haft też może być dziełem sztuki
Prowadzące warsztat w swoich dziełach stosują tradycyjny haft, taki, jakiego używały nasze babki i prababki. Jednak to, co haftują wprost nawiązuje do problemów współczesnego świata. Z jednej strony są to napisy (czasem nieco kontrowersyjne) kiedy indziej są to symbole i ikony współczesności potraktowane z lekką ironią.


Nie święci garnki lepią
Warsztat garncarski, czyli „Smacznie i twórczo o miseczce” - warsztat dwuetapowy, w pierwszym etapie uczestnikom przedstawiony zostanie krótki zarys historii garncarstwa, w którym forma miski odegrała pierwszorzędną rolę. Opowiemy także o glinie jako materiale oraz podstawowych technikach, zdobieniach, sposobach jej wykorzystania do wykonania naczynia. Uczestnicy wybiorą sobie metodę, w jakiej powstanie miseczka: odciskanie w formie, wyrobienie z płata, lepienie „z ręki”, tworzenie za pomocą wałeczków, ślimaczków, kulek, toczenie na kole.
Drugi etap to techniki szkliwienia, zdobienia, wypalonych na biskwit miseczek: nakładanie szkliwa pędzlem, polewanie, zanurzanie, zdobienie rożkiem, techniki łączenia szkliw...
Ostateczny wygląd pracy będzie wynikiem nabytych umiejętności i kreatywności uczestnika warsztatów, mamy także nadzieję , że zapewni chwilę relaksu i odkrycie w sobie, nowych artystycznych obszarów.
Papierowe zwierzęta
Warsztat poświęcony realizacji rzeźb papierowych prowadzony przez siostry bliźniaczki. Choć ich geny są identyczne, sztukę kreują na dwa różne sposoby: jedna – formą, druga – kolorem i kreską. Od lat pracują razem, wspólnie tworząc niepowtarzalny świat papierowych rzeźb. Głowy papierowych zwierząt nawiązują do myśliwskich trofeów, które przez wieki mężczyźni przywozili z polowań. Głowy mogą stanowić piękny akcent w każdym niemal wnętrzu.

Wolni jak ptaki

Ptaki z filcu
Tworzenie ptaków z filcu, warsztat rękodzielniczy. Warsztat umożliwi uczestnikom stworzenie ptaków z wykorzystaniem takich materiałów jak filc, sznurki, koraliki, cekiny zarówno w wersji płaskiej jak i przestrzennej (z przeznaczeniem na breloczki, zawieszki, elementy dekoracyjne pokoju). W oparciu o ogólny szablon ptaka każdy z uczestników wykona go w wybranej przez siebie kolorystyce i ozdobi według własnego uznania. Warsztaty umożliwią uczestnikom zapoznanie się z filcem i jego obróbką, a także uruchomienie swoich pomysłów i wyobraźni dotyczących ostatecznego wyglądu pracy. Poprzez dokonywanie wyborów, pokażą, że działając można podejmować decyzję, można mieć wpływ na to co robimy...
Z mchu i paproci
Warsztat florystyczny
Uczestnicy warsztatu wykonają rodzaj kompozycji florystycznej – „kompozycję wegetatywną przy udziale człowieka”. Kompozycja ma przedstawiać miniaturę naturalnego środowiska roślin umieszczonego w naczyniu ceramicznym. W naturze rośliny te rosną obok siebie np. na łące leśnej. Miniatura tego środowiska zostanie wykonana z roślin żywych i sztucznych. Przez udział człowieka rozumiemy to, że można do naturalnego obrazu dodać ceramiczne figurki: owadów czy zwierząt lub formować rośliny w nienaturalny ale artystyczny sposób.
