Oczarowanie - odczarowanie: Spotkania ze sztuką

Kolaż sztuki art-brut, baner przedstawiający projekt Oczarowanie - odczarowanie

Działania

Co będzie można zobaczyć?

Prezentacje najwybitniejszych przedstawicieli nurtu Art Brut oraz kuratorskie oprowadzania po wystawach w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie wraz z dyskusjami z udziałem samych twórców. To najbardziej autentyczny przekaz, w którym artysta sam opowiadać będzie o trudnościach, jakie musiał pokonać by stać się artystą. Celem tego rodzaju działań jest rozbudzenie ciekawości i woli podjęcia własnych prób artystycznej kreacji oraz ukazanie, że nie potrzeba do tego wyszukanych narzędzi czy materiałów. W nurcie Art Brut są bowiem liczne przykłady korzystania z najbardziej dostępnych materiałów, nawet tych które np. ze względu na uszkodzenie przestały już pełnić pierwotne funkcje. Dodatkowo uczestnicy będą mogli zapoznać się z nieznanym szerzej nurtem w sztuce współczesnej jakim jest Art Brut.

Wystawy

  • rysunki i obrazy Marcina Babło oraz jego film https://www.youtube.com/watch?v=-j5hFaGWotU
    Adres URL dla Zdalne wideo
  • wystawa zbiorowa zatytułowana „Otwarta pracownia” pokazującą różnorodność podejmowanych przez Pacjentów Szpitala działań twórczych, a także dyskusje na temat prac Władysława Wałęgi, którego prace znajdują się na stałej wystawie „Mistrzowie z Kobierzyna”
  • „Oblicza nastroju”

Dodatkowo w czasie spotkań prezentowane będą filmy na temat twórców Art Brut z Kobierzyna w tym między innymi Władysława Wałegi https://www.youtube.com/watch?v=xT0j8ZFOXeI

Warsztaty

Warsztaty, w trakcie których profesjonaliści oraz arteterapeuci będą pokazywali i zachęcali do stosowania prostych technik artystycznych. Warsztaty obejmować będą działania artystyczne z rysunku, rzeźby z masy papierowej lub z papier-mache, wyszywania i haftowania czy malarstwa ściennego – tworzenia muralu, rękodzieła, garncarstwa i florystyki.

Wspólne przygotowanie wystawy prac - Uczestnicy po warsztatach wskażą najlepsze ich zdaniem prace do zaprezentowania szerszej publiczności.

Nasi partnerzy

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Logo Województwa Małopolskiego

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Ilustracja przedstawia dłoń przyciskająca palcem serce, jak włącznik. Baner zachęcający do datków.

Wspieraj Fundację teraz!

Wspieraj teraz