Oczarowanie - odczarowanie

Kolaż sztuki art-brut, baner przedstawiający projekt Oczarowanie - odczarowanie

O projekcie

Celem projektu „Oczarowanie – Odczarowanie: Art Brut i Arteterapia w Babińskim” jest rozwijanie kreatywności i aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych (chorujących psychicznie). Wzorem dla tych działań jest twórczość artystycznych samouków – Outsiderów, która nazywana jest także Art Brut – sztuka „surowa”, czerpiąca z wewnętrznych przeżyć, a nie kierująca się modami i nie nawiązująca do istniejących uznanych kierunków czy stylistyk. Projekt ma uświadomić odbiorcom, że autentyczność i spontaniczność w procesie twórczym także jest wartością. Art Brut pokazuje, że nawet tam, gdzie nie mamy do czynienia z pracami osób artystycznie kształconych mogą pojawić się wyjątkowe artystyczne wartości. Do tej kategorii – osób nie posiadających artystycznego wykształcenia należą beneficjenci projektu: osoby starsze oraz niepełnosprawni – byli i obecni Pacjenci Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Kolejnym celem jest pokazanie znaczenia jakie ma terapia przez sztukę dla poprawy własnego samopoczucia i podtrzymywania aktywności.

Samodzielne twórcze działania beneficjentów projektu poprzedzą wydarzenia pokazujące twórczość Outsiderów – wykład pani prof. Grażyny Borowik-Pieniek artystki, wykładowcy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i kuratora licznych wystaw poświęconych twórcom nurtu Art. Brut, oprowadzanie kuratorskie po organizowanych w Szpitalu Babińskiego w Krakowie wystawach sztuki Pacjentów, które prowadzić będzie Maciej Bóbr historyk sztuki, współtwórca tych wystaw oraz spotkanie z jednym z artystów - twórcą nurtu Art Brut w Polsce.

Uczestnicy Projektu wezmą udział w trzech warsztatach, które sami wybiorą spośród sześciu oferowanych dostosowując ten wybór do swoich preferencji twórczych. Prace, które powstaną w trakcie warsztatów przy wykorzystaniu prostych technik, takich jak kolaż, rysunek, malarstwo – mural, rzeźba z papier-mache, haft itp. zostaną zaprezentowane na wystawie kończącej projekt – celem tego działania jest pokazanie rezultatów tych artystycznych działań oraz tego, że zasługują one na publiczna prezentację.

Spotkania oraz artystyczne działania będą dokumentowane w formie zdjęć i filmu.

Atrakcje i szczegóły projektu

Spotkania ze sztuką

Prezentacje najwybitniejszych przedstawicieli nurtu Art Brut oraz kuratorskie oprowadzania po wystawach.

paint-brush-drawing

Warsztaty

Sztukę nie tylko się podziwia ale i tworzy. Florystyka, garncarstwo, haft, warsztaty plastyczne.

Maecenas tempus tellus eget condimentum

date

Aktualności

Phasellus ullamcorper ipsum rutrum nunc. Maecenas nec odio et ante tincidunt tempus.

Galeria

Nulla sit amet est. Vivamus quis mi. Proin faucibus arcu quis ante. Integer ante arcu, accumsan a,

pictures

Nabór do projektu

W związku z zakończeniem wszystkich działań w projekcie nabór został zakończony.

hiring